Επίσκεψη στο 2ο Γυμνάσιο Θήβας

Ένα γεγονός σημαντικό στην ζωή των παιδιών είναι η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Έχει παρατηρηθεί, ότι αρκετοί μαθητές δυσκολεύονται στην προσαρμογή αυτή ενώ η μετάβαση αυτή δεν απασχολεί και δεν επηρεάζει όλα τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο.
 Για να διευκολυνθούν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στην ομαλή προσαρμογή τους στο γυμνάσιο, την Παρασκευή 18/5/2018, επισκέφτηκαν το 2ο Γυμνάσιο Θήβας, συνοδεία των δασκάλων τους. Τους υποδέχτηκε η διευθύντρια του γυμνασίου, η οποία τους ενημέρωσε για τον τρόπο λειτουργίας του Γυμνασίου, τις διαφορές του με το Δημοτικό Σχολείο και απάντησε στις ερωτήσεις τους. Στη συνέχεια, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, στην αίθουσα  της δανειστικής Βιβλιοθήκης,  στην αίθουσα Πληροφορικής, το γυμναστήριο και στους κοινόχρηστους χώρους. Ήταν μία χρήσιμη εμπειρία για τους τελειόφοιτους μαθητές του δημοτικού, να γνωρίσουν το «καινούριο» τους σχολείο, στο οποίο άλλωστε θα φοιτούν σε λίγους μήνες.