Επίσκεψη στην ΕΜΒΟΛΙΟΥΠΟΛΗ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας,  οι μαθητές της  ΣΤ1 τάξης επισκέφτηκαν, σήμερα, Παρασκευή 1 Ιουνίου,  την ΕΜΒΟΛΙΟΥΠΟΛΗ  και συμμετείχε σε διάφορες  δράσεις και παιχνίδια.

Η ΕΜΒΟΛΙΟΥΠΟΛΗ είναι ένα «χωριό» που διαθέτει το μουσείο των εμβολίων, τον κινηματογράφο της,  το σχολείο της υγείας, την πλατεία της, τη φυλακή των μικροβίων με τον dr Privation για φύλακα και, φυσικά, το Λούνα Παρκ υγείας με τα διάφορα παιχνίδια του, όπως, τενεκεδάκια (τα μικρόβια, δηλαδή, που τα χτυπάς με τα μπαλάκια/εμβόλια, τον τροχό της γνώσης, τα βελάκια (στόχοι που έχουν μπει και πρέπει να τους πετύχουμε). Όλες αυτές οι κατασκευές είναι επισκέψιμες, κατά ομάδες, από μαθητές  των σχολείων προκειμένου να ενημερωθούν, με βιωματικό τρόπο, για το πώς να προστατεύουν την υγεία τους από τις αρρώστιες που προκαλούνται από τα μικρόβια.