Μουσείο Μπενάκη Ελληνικού Πολιτισμού Τα παιδιά συναντούν την παράδοση και τη λαογραφία

Οι μαθητές της Β΄ τάξης, την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, ξεναγήθηκαν στις λαογραφικές συλλογές νεοελληνικού πολιτισμού της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου Μπενάκη.
Με την επίσκεψη αυτή ολοκληρώθηκε η ενότητα « Μες στο μουσείο», που με τις δράσεις που έγιναν, οι μαθητές μας ταξίδεψαν σε χρόνους περασμένους και ανασκάλεψαν τους θησαυρούς της παράδοσής μας.

Το Μουσείο στεγάζεται σε ένα από τα ωραιότερα νεοκλασικά κτήρια της Αθήνας κοντά στον Εθνικό Κήπο και τη Βουλή των Ελλήνων. Ιδρύθηκε το 1929 από τον Αντώνιο Μπενάκη στην μνήμη του πατέρα του Εμμανουήλ Μπενάκη. Στους τρεις ορόφους του φιλοξενούνται αντιπροσωπευτικά έργα όλων των εποχών της Ελληνικής Ιστορίας και Τέχνης από την προϊστορική εποχή μέχρι τους σύγχρονους καιρούς.