Ένα ταξίδι…στο παρελθόν

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019 οι μαθητές των Γ΄& Δ΄τάξεων του σχολείου μας μαζί με τους δασκάλους τους, επισκέφτηκαν το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο,το αρχαιότερο και μεγαλύτερο μουσείο της Ελλάδας.
Εκεί τα παιδιά θαύμασαν εκθέματα διάφορων πολιτισμών που αναπτύχθηκαν στο Αιγαίο απ΄την 6η χιλιετία εως το 1050 π.χ. (Νεολιθικού – Κυκλαδικού & Μυκηναϊκού). Ενθουσιάστηκαν με τους θησαυρούς των βασιλικών τάφων των Μυκηνών, θαυμασαν τους κούρους και τις κόρες απ΄ολη την Ελλάδα, το άγαλμα του Ποσειδώνα ή του Δία και διάφορα εκθέματα που φτάνουν μέχρι τα ελληνιστικά χρόνια. Στο εξαιρετικό αυτό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα σημαντική ήταν η πληροφόρηση και η καθοδήγηση των έμπειρων ξεναγών μας. Τελικά ήταν ένα εντυπωσιακό ταξίδι πίσω στο χρόνο!