Επίσκεψη στο 2ο Γυμνάσιο Θήβας

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ομαλή Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο» που εφαρμόζεται τα τελευταία χρόνια, η Στ΄ τάξη επισκέφτηκε μαζί με τις δασκάλες κα Μπατσαρά και κα Κωτούλα το 2ο Γυμνάσιο Θήβας. Οι τελειόφοιτοι μαθητές μας είχαν μια πρώτη γνωριμία και επαφή με το μελλοντικό τους σχολείο. Μας υποδέχτηκε ο διευθυντής κ. Λ. Κούτσικος και ανέλαβαν να μας ξεναγήσουν στους χώρους του σχολείου οι υπεύθυνες του προγράμματος , η υποδ/ντρια κα Νεοφωτίστου και η καθηγήτρια κα Πλατιά μαζί με δυο παλιούς μαθητές του σχολείου μας, γυμνασιόπαιδα πια, την Ευαγγελία και τον Βασίλη. Μπήκαμε σε αίθουσα διδασκαλίας την ώρα των Αρχαίων Ελληνικών, πήγαμε στο γυμναστήριο, στις αίθουσες της Πληροφορικής, της Βιβλιοθήκης, των Γαλλικών και των Αγγλικών και καταλήξαμε στο Αμφιθέατρο του σχολείου όπου η υποδ/ντρια δέχτηκε ερωτήσεις και απάντησε σε απορίες των παιδιών, προσπαθώντας να τους πείσει να απομυθοποιήσουν και να αποβάλουν το άγχος και το φόβο για το άγνωστο και μαθησιακά «δύσκολο» Γυμνάσιο. Στη συνέχεια τους ζήτησε μέσω μιας γραπτής δραστηριότητας να εκφράσουν τα συναισθήματά τους από αυτή την επίσκεψη. Και αφού μας κέρασαν γλυκό και μας κάλεσαν στη μαθητική θεατρική παράσταση που ανεβάζουν, περιηγηθήκαμε στον αύλιο χώρο σε ώρα διαλείμματος αλλά και σε ώρα γυμναστικής. Ευχαριστούμε όλους για την τόσο θερμή υποδοχή που μας επιφύλαξαν!