Επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών

Την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Α΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα πολλά και σπάνια εκθέματα εντυπωσίασαν τους μικρούς επισκέπτες.
Η ιστορία του ξεκίνησε πριν από 150 χρόνια, ως μέρος του Φυσιογραφικού Μουσείου του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό τη μορφή μιας μικρής συλλογής ταριχευμένων ζώων. Σήμερα είναι το παλαιότερο και πλουσιότερο ζωολογικό μουσείο στην Ελλάδα.
 Στεγάζεται στην Πανεπιστημιούπολη και ανήκει στο τμήμα της Βιολογίας.
Οι συλλογές του Μουσείου περιλαμβάνουν:
Περίπου 500 μικρά και μεγάλα θηλαστικά από την Ελλάδα, την υπόλοιπη Ευρώπη αλλά και όλες τις άλλες ηπείρους είτε ταριχευμένα είτε ως σκελετοί
Πλούσια συλλογή περίπου 2500 πτηνών στην οποία περιλαμβάνονται όλα τα είδη της Ελλάδας
Συλλογή αυγών και φωλιών πτηνών
Μεγάλη συλλογή από 1000 περίπου ερπετά, αμφίβια αλλά και ιχθύες τόσο της Ελλάδας όσο και της παγκόσμιας πανίδας
Από τα ασπόνδυλα υπάρχουν πολύ μεγάλες συλλογές εντόμων, μαλακίων, σπόγγων, κοραλιών κλπ.
Οι βασικοί στόχοι του Ζωολογικού Μουσείου είναι:
Η διαφύλαξη της φυσικής κληρονομιάς της Ελλάδας
Η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση του κοινού
Η έρευνα  για την πανίδα της Ελλάδας
Η εκπαίδευση φοιτητών και η επιμόρφωση στελεχών