ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ – ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Στις 23 Δεκεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, οι μαθητές της Α΄ δημοτικού, σε μια προσπάθεια να γνωρίσουν καλύτερα τον κόσμο των βιβλίων επισκέφτηκαν την τοπική δανειστική βιβλιοθήκη. Κατά την ξενάγηση τους εκεί, ενημερώθηκαν για τη λειτουργία και τους κανονισμούς του εν λόγω χώρου, διάβασαν συναρπαστικά βιβλία ανά ομάδες και στη συνέχεια τα παρουσίασαν στις υπόλοιπες. Επιπλέον,  δανείστηκαν βιβλία για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές τους και κατασκέυασαν χάρτινα στολίδια που τοποθέτησαν πάνω στο χριστουγεννιάτικο δέντρο, αφού πρώτα έγραψαν τη δική τους προσωπική ευχή.

Πριν την ολοκλήρωση της δράσης, οι μαθητές δέχτηκαν από ένα χριστουγεννιάτικο δώρο και επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από έναν χώρο που για πολλούς μέχρι τότε ήταν άγνωστος.