“Το νέο μας σχολείο”

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης «Το νέο μου σχολείο – Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο», την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των νηπίων του 9ου Νηπιαγωγείου Θήβας, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο. Οι μικροί μας φίλοι, μαζί τις εκπαιδευτικούς τους: Καλογερίδου Βίκυ και Κωνσταντίνα Καλαντζή, με χαρά και ενθουσιασμό ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου. Γνώρισαν τη διευθύντρια, τις εκπαιδευτικούς του νέου σχολείου και συνάντησαν τους παλιούς τους φίλους.

Έγινε παρουσίαση των σχολικών εγχειριδίων της τάξης και έπειτα, οι μαθητές του νηπιαγωγείου παρακολούθησαν το μάθημα της Γλώσσας συμμετέχοντας και οι ίδιοι στις δραστηριότητες αυτές. Παρατήρησαν ομοιότητες και διαφορές με το δικό τους σχολείο και μας αφιέρωσαν υπέροχες ζωγραφιές!

Όλοι μαζί γίναμε μια χαρούμενη παρέα και αποχαιρετώντας τους μικρούς μας φίλους, τους δώσαμε την υπόσχεση ότι θα συναντηθούμε πολύ σύντομα, τον Σεπτέμβριο!